Borys Szyc w pierwszym filmie o sporze wokół Puszczy Białowieskiej

autor

3 lipca w Cinema City w Galerii Mokotów odbyła się premiera niezwykłego filmu z udziałem Borysa Szyca w reżyserii Aii Asé i Edwarda Porembnego. Dokument pokazuje problemy Puszczy z perspektywy neutralnego obserwatora. Muzykę do filmu skomponował Bartosz Dziadosz (Pleq).

 Film towarzyszy kampanii edukacyjnej „Do ostatniego drzewa”, przygotowanej przez Agencję Ogilvy. Kampania ma zwrócić uwagę opinii publicznej na kwestię Puszczy Białowieskiej, zwłaszcza młodej grupy wiekowej.

Film przedstawia perspektywę dwóch stron uczestniczących w sprawie Puszczy Białowieskiej: Greenpeace i Leśników. Projekt w założeniu ma być możliwie obiektywny i prezentować, co naprawdę dzieje się w Puszczy, bez oceniania i faworyzowania którejkolwiek ze stron. Dokument zawiera komentarze wszystkich zaangażlowanych osób.

Aia Asé i Edward Porembny, reżyserowie filmu wyjaśniali: Pojechaliśmy do Puszczy Białowieskiej z przekonaniem, że wszystko jest jasne, że wiemy, co tam zastaniemy, bo przecież o wycince drzew głośno jest w polskich i światowych mediach. Na miejscu okazało się, że sytuacja jest o wiele bardziej skomplikowana. Zależało nam, by w dokumencie o najbogatszym lądowym systemie przyrodniczym w Europie, który ma 12 tysięcy lat, polityka nie odgrywała żadnej roli. Chcieliśmy zrobić film, który będzie ponad podziałami politycznymi. By pokazać obiektywny obraz sporu, daliśmy możliwość wypowiedzenia swoich racji różnym stronom, np. leśnikom, którzy opowiadają się za interwencją człowieka w życie lasu, oraz aktywistom ekologicznym, według których Puszcza powinna pozostać dziewiczym terenem. Mamy nadzieję, że nasz film nie tylko pokaże piękne miejsce, jakim jest Puszcza Białowieska, jedyny taki las w Europie, ale i zainspiruje do szukania kompromisów, by następne pokolenia też miały szansę poznać cenne przyrodniczo białowieskie starodrzewy.Chcieliśmy pokazać nie tylko ich emocje związane z ochroną Puszczy, ale też przenieść ich w jej niezwykły świat za pomocą opowieści, którą przedstawia Borys Szyc. Niezaangażowany nigdy wcześniej w problemy Puszczy Białowieskiej, staje się niezależnym narratorem. – Puszcza Białowieska, a raczej sytuacja w jakiej aktualnie się znajduje, to ostatnio dość głośny temat. Kocham naturę, ale też wiem, że brak wiedzy nie prowadzi do wytworzenia rzetelnej opinii, dlatego zdecydowałem się pojechać tam i zobaczyć na własne oczy co się tam dzieje, teraz już wiem – mówił Borys Szyc.

Nacisk na obiektywność i merytorykę przekazu w filmie jest bardzo ważny ponieważ funkcjonuje on w kontekście kampanii o nazwie Do Ostatniego Drzewa, której główną osią jest cyfrowa wersja Puszczy Białowieskiej powstała w grze Minecraft w skali 1:1. Projekt jest unikalny na skalę światową – jego twórcy zaprojektowali drzewa i całe ekosystemy, niewystępujące w oryginalnej grze nigdy wcześniej. Mapa została zbudowana z 50 miliardów bloków, z których każdy ma 1 m3. W grze zobaczymy specjalne miejsca puszczy oraz 40 różnych rodzajów drzew. Plansza odzwierciedla 700 km2 polskiej części Puszczy Białowieskiej. Celem kampanii jest edukacja w zakresie problemów Puszczy Białowieskiej i zainteresowanie tematem, zwłaszcza młodych ludzi.

Replika puszczy, którą stworzyliśmy w Minecrafcie, jest punktem wyjścia dla naszej kampanii. Zebraliśmy realne dane – topograficzne i satelitarne – i odtworzyliśmy Puszczę Białowieską w skali 1:1. Około 7 milionów drzew. 18 gigabajtów danych. Dokument jest związany z tą edukacyjną akcją. Borys spędził w prawdziwej Puszczy Białowieskiej kilka dni i zebrał inny rodzaj danych. Rozmawiał z „obydwiema stronami”. Jedni i drudzy przedstawili swoje stanowisko. I mam wrażenie, że to jest obiektywny punkt widzenia, dający nam wiedzę z różnych stron, co się tam tak naprawdę dzieje – Maciej Twardowski, Executive Creative Director, Ogilvy&Mather Poland.

Film w pełnej, prawie półgodzinnej wersji filmu, jest dostępny publicznie na stronie ostatniedrzewo.pl, gdzie widzowie mogą również podpisać się pod apelem o rozszerzenie parku narodowego na obszar całej Puszczy Białowieskiej oraz poznać i wesprzeć działania Greenpeace Polska na rzecz ochrony tego wyjątkowego lasu.

To cudowne, że w działania dla Puszczy Białowieskiej włączają się ludzie z najróżniejszych środowisk: aktorzy, twórcy filmowi, graficy, fotografowie, przedstawiciele branży reklamowej i twórcy gier. Wszyscy oni w imię jednej idei i pro bono poświęcili swój czas i umiejętności – dla ochrony tego wyjątkowego lasu Mając w głowie film dokumentalny myślimy o jakichś kosmicznych kosztach. Na szczęście udało się to zrobić dzięki twórcom, którzy zdecydowali się zrealizować to przedsięwzięcie całkowicie pro-bono – tłumaczy Marianna Marianna z Greenpeace Polska – Ta wielka mobilizacja pokazuje, że Puszcza Białowieska jest ważna dla wszystkich i każdy może coś zrobić, by wesprzeć jej ochronę. Każdy może zostać obrońcą Puszczy.

Krótsza 2.5 minutowa wersja filmu będzie wyświetlana w kinach Cinema City w całej Polsce w ramach bloków reklamowych przed programowymi seansami. Więcej o projekcie można dowiedzieć się na www.ostatniedrzewo.pl

Do ostatniego drzewa-backstage-1 Do ostatniego drzewa-backstage-2

Brak tagów Brak komentarzy 1

Brak komentarzy

Co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *