MODA NA RECYKLING Z OKAZJI ŚWIATOWEGO DNIA RECYKLINGU

autor

Z okazji Światowego Dnia Recyklingu odbyło się wyjątkowe wydarzenie „Moda na recykling”. W salonie artystycznym „Kalinowe serce” w Warszawie spotkały się gwiazdy i znani dziennikarze, a z recitalem wystąpiła Maria Sadowska z mężem Adrianem Łabanowskim. Razem z projektantkami Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru goście przygotowali recyklingową biżuterię i kreacje z elektroodpadów, które zostaną zaprezentowane podczas wielkiego pokazu mody organizowanego we wrześniu przez Europejską Platformę Recyklingu – pomysłodawcę akcji. 

Moda na recykling to ogólnopolski projekt edukacyjno – ekologiczny Europejskiej Platformy Recyklingu (ERP Polska), którego celem jest edukacja dzieci i młodzieży w zakresie prawidłowego postępowania z elektroodpadami, które mogą być najbardziej  niebezpieczne dla środowiska. Pięć projektantek mody, absolwentek Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru (nagradzanej przez prestiżowy magazyn Vogue!) odwiedza z okazji piątej, jubileuszowej edycji akcji zakłady przetwarzania, a następnie zaangażowane ekologicznie miasta i gminy.  W wybranych miejscowościach odbywa się wyjątkowa lekcja przyrody, a jej uczestnicy dowiadują się jak prawidłowo postępować ze zużytymi bateriami i akumulatorami oraz ze zużytym sprzętem elektrycznym, elektronicznym i odpadami opakowaniowymi. Lekcja dla dzieci i młodzieży połączona jest z warsztatami przygotowania kreacji z recyklingu. Warsztaty z okazji Światowego Dnia Recyklingu były jednak wyjątkowe z uwagi na udział gwiazd i znanych dziennikarzy. Tym razem to oni okazali miłość planecie Ziemia, angażując się w proces twórczy i przygotowując stylizacje z elektroodpadów, którym nadali drugie życie razem z kreatywnymi projektantkami. Dowiedzieli się dlaczego recykling jest tak istotny, szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy powinniśmy ograniczać zużycie surowców naturalnych. Podczas wydarzenia recyklingową biżuterię i kreacje z eletroodpadów przygotowywały m.in. Monika Richardson, Marta Wiśniewska „Mandaryna”, Klaudia Nieścior, Adriana Hyzopska, Julia Sobczyńska, Patrycja Wieja, Ariamartelle, Agnieszka Mrozińska, Eliza Gwiazda, Piotr Zelt i inni.

W tym roku organizujemy piątą, jubileuszową edycję akcji „Moda na recykling”. Odwiedzamy miasta i gminy z terenu całej Polski, a przekazując w ciekawy sposób wiedzę na temat ochrony środowiska i recyklingu sprawiamy, że młodzi ludzie choć na chwilę odrywają się od telefonu czy komputera. Fakt, że kreacje wykonane przez dzieci i młodzież z projektantkami mody prezentują potem gwiazdy zaangażowane ekologicznie jest dodatkowym atutem. Dzięki takim projektom widzimy, że edukacja ekologiczna, którą prowadzimy ma sens i spotyka się ze wspaniałym odbiorem zarówno młodszych, jak i dorosłych. – mówił Mikołaj Józefowicz, dyrektor generalny ERP Polska Organizacji Odzysku SEiE i Organizacji Odzysku Opakowań S.A.

W czasie wydarzenia z recitalem wystąpiła Maria Sadowska z mężem Adrianem Łabanowskim.

Piosenkarka, scenarzystka i reżyserka filmowa prywatnie jest mamą dwójki dzieci i …. fanką gier komputerowych! Dlatego w czasie sesji zdjęciowej inaugurującej jubileuszową edycję projektu pozowała w kostiumie powstałym z płytek drukowanych. Nie jest dla niej zaskoczeniem, że zepsuty sprzęt oddany we właściwe miejsce, po poddaniu recyklingowi może posłużyć jako wyjątkowy surowiec do kreacji artystycznych.

Podczas „Mody na recykling” z okazji Światowego Dnia Recyklingu było również wiele nawiązań do Kaliny Jędrusik, jako że salon artystyczny „Kalinowe serce” jest miejscem położonym tuż przy jej dawnym domu. Podczas wydarzenia goście mogli skosztować „kalinowych” sałatek, posmakowali słodkości od Goplany, dla której szacunek dla planety Ziemia jest nadrzędną wartością i ugasili pragnienie Oranżadą Hellena. Były też wyjątkowe niespodzianki z produktami Arganicare, Hagi i naturalnymi kosmetykami od Laboratorium AVA – pioniera branży „eco beauty” w Polsce.

Całość wydarzenia miała pomoc medialną portalu www.ekoguru.pl, magazynu „Odpady i środowisko”, a także wsparcie od wielkareklama.eu, ultronar.com, runvido.com i Instytutu Monitorowania Mediów.

W tym roku odbywa się już 5 -ta, jubileuszowa edycja akcji „Moda na recykling”. Wśród gwiazd, które do tej pory wspierały ten wyjątkowy projekt znalazły się: Barbara Kurdej – Szatan, Anna Mucha, Paulina Sykut – Jeżyna, Katarzyna Cichopek, Tamara Gonzalez – Perea, Katarzyna Skrzynecka, Edyta Herbuś, Małgorzata Tomaszewska, Dorota Gardias, Zygmunt Chajzer i inni.

W zał. zdjęcia do bezpłatnej publikacji, fot. Artur Zawadzki / ERP.TV

Brak komentarzy

Co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *