GWIAZDY O TAJEMNICACH RECYKLINGU

autor

Tajemnice Recyklingu – pod taką nazwą wystartował prowadzony przez Zygmunta Chajzera, ekologiczno – edukacyjny wideoblog, którego pomysłodawcą jest Europejska Platforma Recyclingu. Premiera pierwszego odcinka była jednym z ważniejszych wydarzeń we wrześniu, miesiącu kiedy w całej Polsce rozpoczął się nowy, ekologiczny rok szkolny.

Od 2017 roku Europejska Platforma Recyclingu (ERP Polska Organizacja Odzysku SEiE i Organizacja Odzysku Opakowań S.A.) realizuje projekt ERP.TV. Na samym początku reporterami Młodej Telewizji Edukacyjnej były dzieci. Uczniowie występowali w roli dziennikarzy. Rozmawiali z ekspertami i gwiazdami,  a także odwiedzali ciekawe miejsca takie jak Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Ministerstwo Środowiska, Komenda Główna Policji, Centrum Nauki Kopernik, czy Lotnisko Chopina.

Dzieci uczestniczące w projekcie i widzowie kanału ERP.TV mieli okazję dowiedzieć  się,  jak ze starych komputerów uzyskać złoto, co zrobić  ze zużytymi bateriami, opakowaniami oraz zużytym sprzętem elektrycznym   i elektronicznym, czym są samochody na baterie. Jak się okazało, materiały wideo znalazły wielu wielbicieli wśród nauczycieli przyrody, którzy dzięki nim poprowadzili interaktywne „eko lekcje” w szkołach w całej Polsce. Zainspirowało nas to, aby pójść o krok dalej i stworzyć wideoblog „Tajemnice Recyklingu”, który ujawni ciekawostki świata recyklingu   i w sposób ekspercki przedstawi problematykę, którą zajmujemy się na co dzień. – mówi dr Mikołaj E. Józefowicz, dyrektor generalny ERP Polska Organizacja Odzysku SEiE i Organizacja Odzysku Opakowań S.A.

Zygmunt Chajzer był głównym bohaterem spotkania prasowego, które odbyło się 19 września w ekologicznym   Hotelu SixtySix przy ul. Nowy Świat 66 w Warszawie. Gości przywitała finalistka The Voice Kids – Nela Zawadzka. Podczas wydarzenia miała miejsce nie tylko premiera wideobloga z prezentacją pierwszego odcinka „Tajemnic Recyklingu”. Aby uczcić ekologiczne rozpoczęcie roku szkolnego gwiazdy wraz z dziennikarzami i dziećmi zaangażowały się w trzy EKO aktywności: segregację odpadów, przygotowanie eko stylizacji pod okiem projektantki Anny Kubisz i stworzenie własnej eko torby, będącej alternatywą dla foliówek pod okiem projektantki BBernad. O tym, że dbać   o naszą planetę powinniśmy na co dzień, a nie tylko przy okazji akcji takich jak Sprzątanie Świata, czy Międzynarodowy Dzień Ziemi opowiali aktorzy, sportowcy, znani dziennikarze, piosenkarze i celebryci. Wśród nich znaleźli się: Agnieszka Rylik, Agnieszka Wielgosz, Olga Borys, Ilona Felicjańska, Monika Zamachowska, Marta Tomczak, Patrycja Wieja, Dorota Michałowska, Eliza Gwiazda, Paulina Koziejowska, Marta Januszewska, Damian Maliszewski, Sławomir Doliniec, Piotr Zelt i inni. Goście skosztowali również prawdziwie ekologicznych soków i wyjątkowych mini burgerów  stworzonych z pulpy warzywno-owocowej, co pokazało, że w Eko Sok Bar nic się nie marnuje, a z pozornych tylko odpadów można przyrządzić coś zdrowego i pysznego. Całość wydarzenia znalazła multimedialne wsparcie w aplikacjach na runvido.com i image4you.eu .

Zygmunt Chajzer udowodnił, że bliska jest mu tematyka ochrony środowiska. Dziennikarz, dawniej związany z audycją „Lato z Radiem”, dzisiaj z Radiem Pogoda, prowadzący wiele programów telewizyjnych i uczestnik jesiennej edycji „Ameryka Express” porównywał wiedzę ekologiczną Polaków z podejściem do recyklingu mieszkańców Ameryki Południowej. Będąc idealnym przykładem doświadczonego dziennikarza i świadomego rodzica od najmłodszych lat wpajał swojemu synowi – Filipowi Chajzerowi postępowanie w zgodzie z poszanowaniem środowiska naturalnego. Nic więc dziwnego, że dzisiaj ojciec i syn, bardzo chętnie angażują się w akcje proekologiczne.To było dla mnie fascynujące przedsięwzięcie. Zrealizowaliśmy sześć programów o recyklingu różnych przedmiotów codziennego użytku, począwszy od drobne sprzętu elektrycznego, jak suszarka, czajnik, skończywszy na wielkogabarytowym jakim są pralki, czy telewizory. Fascynujący jest proces odzyskiwania surowców z tych wielkich urządzeń, kiedy nagle okazuje się, że starego telewizora pozostają małe kopczyki. A w tych kopczykach jest miedź, srebro, a nawet złoto! Są zakłady, które potrafią genialnie segregować odpady i odzyskiwać cenne surowce. Niestety nie ma to jeszcze tak masowej skali jak byśmy chcieli. Niektórzy z nas nie do końca mają świadomość jak bardzo zanieczyszczają środowisko wyrzucając ten zużyty sprzęt do zwykłego kosza na śmieci, nie oddając go do punktów zbiórki. A przecież np. kupując nową lodówkę, starą możemy oddać w sklepie. Pamiętajmy też, że te najmniejsze odpady są czasami najbardziej szkodliwe. Myślę tu o bateriach. Wszystko jest kwestią edukacji. I tu świetną rolę odgrywa Europejska Platforma Recyklingu (ERP Polska), pomysłodawca całego projektu – przyznawał Zygmunt Chajzer.

Kontakt z mediami:

Bee Music Batogowska Monika, tel. 501 734 330, e-mail: biuro@beemusic.com.pl

Europejska Platforma Recyklingu:

www.erp-recycling.pl

https://www.facebook.com/erp.tv/

https://www.youtube.com/erptv

Agnieszka Rylik i jej wlasna kopertowka - Kopia Agnieszka Wielgosz w czasie premiery Tajemnic Recyklingu - Kopia Anna Kubisz, Agnieszka Rylik, Agnieszka Wielgosz, Monika Kapinos, Olga Borys, Martyna Rokita, Dorota Michalowska, Marta Tomczak prezentuja wlasne stylizacje z recyklingu - Kopia Damian Maliszewski Dorota Michalowska Eliza Gwiazda, Nela Zawadzka, Karolina Sieliwonczyk, Bożena Bernad, Paulina Koziejowska - Kopia Eliza Gwiazda, Nela Zawadzka, Karolina Sieliwonczyk, Bożena Bernad, Paulina Koziejowska  Eliza GwiazdaGrzegorz Ciosek i Natalia Ciosek - wlasciciele Runvido i Zygmunt Chajzer, Mikolaj Jozefowicz, Wojciech Smulka, Pawel Palus  Ilona Felicjanska i Paul Montana  Marta Januszewska z corka Klara - KopiaMarta Tomczak w biustonoszu z recyklingu - Kopia Marta Tomczak, Martyna Rokita, Monika Kapinos, Agnieszka Wielgosz, Agnieszka Rylik, Anna Kubisz Mikolaj Jozefowicz Agnieszka Kurowska - wlascielka Hotelu Sixty Six i Pawel Palus z ERP Polska Monika Zamachowska ze stworzona przez siebie eko torba Monika Zamachowska Nela Zawadzka Olga Borys Parycja Wieja i Paulina Koziejowska z Eko Sok Bar - Kopia  Patrycja Wieja Piotr Zelt, dzieci, Damian Maliszewski, Slawomir Doliniec i Pawel Palus z ERP Polska w czasie segregacji odpadow Piotr Zelt Slawomir Doliniec

  • To było dla mnie fascynujące przedsięwzięcie. Zrealizowaliśmy sześć programów o recyklingu różnych przedmiotów codziennego użytku, począwszy od drobne sprzętu elektrycznego, jak suszarka, czajnik, skończywszy na wielkogabarytowym jakim są pralki, czy telewizory. Fascynujący jest proces odzyskiwania surowców z tych wielkich urządzeń, kiedy nagle okazuje się, że starego telewizora pozostają małe kopczyki. A w tych kopczykach jest miedź, srebro, a nawet złoto! Są zakłady, które potrafią genialnie segregować odpady i odzyskiwać cenne surowce. Niestety nie ma to jeszcze tak masowej skali jak byśmy chcieli. Niektórzy z nas nie do końca mają świadomość jak bardzo zanieczyszczają środowisko wyrzucając ten zużyty sprzęt do zwykłego kosza na śmieci, nie oddając go do punktów zbiórki. A przecież np. kupując nową lodówkę, starą możemy oddać w sklepie. Pamiętajmy też, że te najmniejsze odpady są czasami najbardziej szkodliwe. Myślę tu o bateriach. Wszystko jest kwestią edukacji. I tu świetną rolę odgrywa Europejska Platforma Recyklingu (ERP Polska), pomysłodawca całego projektu – przyznawał Zygmunt Chajzer.

Kontakt z mediami:

Bee Music Batogowska Monika, tel. 501 734 330, e-mail: biuro@beemusic.com.pl

Europejska Platforma Recyklingu:

 

www.erp-recycling.pl

https://www.facebook.com/erp.tv/

https://www.youtube.com/erptv

 

Brak komentarzy

Co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *